poniedziałek, 1 czerwca 2015

Jak prowadzic zdrowy tryb życia?

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Oto kilka ogólnych zasad, które pomogą ci żyć zdrowo.

Do czynników zdrowego trybu życia zaliczamy:

  1. Zbilansowana dieta
  2. Aktywność fizyczna
  3. Unikanie używek
  4. Odpoczynek

1.Dieta:

Wiemy dobrze, co szkodzi naszemu organizmowi i czego powinniśmy unikać. Dietetycy zgodnie powtarzają, że należy przyjmować wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze w zależności od płci, wieku i wykonywanej pracy. A unikać produktów, które nam szkodzą: alkoholu, słodyczy, napoi gazowanych, wszelkich wysoko przetworzonych pokarmów, chipsów, nadmiaru tłustego mięsa itp. W zdrowej diecie nie ma też mowy o częstym jedzeniu w barach czy fast foodach. Posiłki najlepiej przygotowywać samemu z nieprzetworzonych produktów. Oto piramida zdrowego żywienia dla zdrowego człowieka:



2.Aktywność fizyczna:

Styl życia bardzo się zmienił w ostatnich latach. Większość czasu spędzamy przed komputerem, telewizorem lub w samochodzie, a nasze ciało stworzone jest do bycia w ruchu. Jeśli chcemy prowadzić zdrowy styl życia koniec z wymówkami, że nie mamy czasu na sport. Nie trzeba od razu wyciskać siódmych potów na siłowni, ale można spokojnie zacząć od marszów, pływania, gimnastyki w domu lub jazdy na rowerze.




3.Używki:

Alkohol, papierosy czy narkotyki to tylko niektóre z groźnych czynników, na jakie narażony jest nasz organizm. Zabójczy jest również stres, pośpiech i życie pod ciągłą presją. Należy więc znaleźć kompromis między życiem prywatnym i zawodowym, tak aby zachować spokój i równowagę psychiczną. (Kawa, herbata, kakao to również używki)

4.Odpoczynek:

Dla zachowania równowagi należy aktywnie spędzać czas wolny, wyjeżdżać na łono natury, wysypiać się i regularnie wykorzystywać urlop. Młodzież w wieku 14-18 lat powinna spać średnio 7-8h, niestety rzadko komu udaje się na tak długi i zdrowy sen. Pojęcie ”wyspania” jest indywidualne dla potrzeb człowieka, jednym wystarcza 5h snu a innym potrzeba nawet 8h. Długotrwałe niedosypianie powoduje nie tylko senność i zmęczenie, ale też pogorszenie funkcji intelektualnych, osłabienie wydolności i odporności organizmu. To nie wszystko. Ciągnący się latami brak snu przyczynia się również do depresji, a nawet nadciśnienia i innych chorób serca!



Opracowane przez Olimpię Winiarską

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz